Share This Post!

Here’s the full nominees list for this year’s Nigeria Entertainment Awards (NEA), set to hold in New York on the 3rd of September. Find out what we think about this list here.

Best Single

Wizkid – Come Closer ft Drake, Phyno – Fada Fada ft Olamide, Davido – IF, Tekno – Pana, P-square – Bank Alert, Olamide – Who you epp, Mr Eazi – Leg Over, Runtown – Mad over you.

Best Album

Glory – Olamide, New Era – Kiss Daniel, The Playmaker – Phyno, Gold – Adekunle Gold, Son of Mercy – Davido, Chemistry – Falz & Simi, Life is Eazy – Mr Eazi, MMM – MC Galaxy.

Afropop Female Artist

Yemi Alade, Seyi Shay, Mz Kiss, Tiwa Savage, Simi, Niniola.

Afropop Male Artist

Wizkid, Davido, Runtown, Mr. Eazi, Kiss Daniel, Tekno.

Inspirational Artist

Cobhams Asuquo, Frank Edwards, Nathaniel Bassey, Sinach, Waje, Timi Dakolo.

Dancehall Artist

Burna Boy, Cynthia Morgan, Timaya, Patoranking, Harrysong, Ketchup.

Indigenous Artist

Adekunle Gold, Olamide, Phyno, 9ice, Flavour, CDQ.

Best New Act

Dotman, Dremo, Mayorkun, Tjan, Sugar Boy, Zoro.

Most Promising Act to watch

Moelogo, Nonso Amadi, Odunsi, Gabzy, Ike Chuks, Deshinor.

Diaspora/International Artist

Jidenna, Tinie Tempah, Wurld, Wale, Ayojay, Bils, Jay Cube, Rotimi.

 Best Music Video (Director)

Come Closer – Wiz Kid (Dir: Daps), All Over – Tiwa Savage (Dir: Patrick Elis), If – Davido (Dir: Q), Yolo – Seyi Shay (Dir: Meji Alabi), Aduke – Tijan (Dir: Kemi Adetiba), Bank Alert – Psquare (CP).

Africa Male Artist (Non Nigerian)

Eddie Kenzo (UG), Stonebwoy (GH), Sarkodie (GH), Nasty C (SA), Sauti Sol (KQ), Diamond Platnumz (TZ), Toofan (TG), Cassper Nyovest (SA).

Africa Female Artist (Non Nigerian)

Becca (GH), Efya (GH), Victoria Kimani (KQ), Queen Vee (ZIM), Butera Knowles (RW), Sheeban Karungi (UG), Amanda Black (SA).

Afrosoca Artist

Fay – Ann Lyons, Olatunji Yearwood, Machel Montano, Skinny Fabulous, Teddyson John, Melly Rose.

Best Collabo

Temper – Skales ft Burna Boy, ISKABA – Wande Coal ft DJ Tunez, Come Closer – WizKid ft Drake, Ko Funny – CDQ ft Davido, Up to Something – Iyanya ft Jazzy & Dr Sid, Only Girl – Adekunle Gold ft Moelogo.

Music Producer

Young D, Sarz, Kriz Beatz, Young John, Masterkraft, DJ Soupamodel, Legendary Beatz, Spellz.

Best Actor

Blossom Chuckwujekwu (Okafor’s Law), Ramsey Nouah (76), Wale Ojo (The CEO), Gabriel Afolayan (Somewhere In The Dark), Sambasa Nzeribe (Slow Country), O. C Ukeje (North East).

Best Actress

Rita Dominic (76), Funke Akindele (A Trip to Jamaica), Sola Sobowale (The Wedding Party), Ireti Doyle (The Arbitration), Adesua Etomi (Ayamma), Ivie Okujaye-Egboh (Slow Country).

Best Actor Supporting Role in Film

Rotimi Salami (Just Not Married), Jide Kosoko (Lotanma), Richard Mofe Damijo (Oloibiri), Nkem Owoh (Ghana Must Go), Gbenga Titiloye (North East), AY (A Trip to Jamaica).

Best Actress Supporting Role in Film

Somkele Iyamah (The Arbitration), Adunni Ade (It’s Her Day), Theresa Edem (Ayamma), Ini Dima Okojie (North East), Judith Audu (Just Not Married), Kehinde Bankole (The Dinner)

Best Picture

Somewhere in The Dark, 76, Oloibiri, The Wedding Party, Lotanna, Ayamma

Best Director in Film

Chris Eneaji (Aymma), Eric Aghimien (Slow Country), Muyiwa Aluko (North East), Toka Mcbaror (Lotamma), Walter Banger (Cath.Er), Steve Gukas (93 Days).

Best Lead Role in TV

Okey Uzoeshi (The Life of A Nigerian Couple), Funke Akindele (Jenifa’s Diary)

Lilian Esoro (Meet The In-laws), Oreka Godis (Our Best Friend’s Wedding)

Seyitan (Here & Now – The Adv of Tasa), Efe (Big Brother Nigeria).

Best TV Show

Jenifa’s Diary, Big Brother Nigeria, Our Best Friend’s Wedding, Beyond Your Sight: The Police Story, The Life of a Nigerian Couple, Meet the In-Laws.

Africa lead role in film (Non Nigerian)

Yvonne Okoro (Ghana Must Go), Ama K Abebrese (Lotamma), Majid Michel (Ayamma), Chris Attoh (The In-Laws), Jackie Appiah (Sala), Korto Davis (Comfort Zone).

Lead Role (Diaspora TV)

Rotimi (Power, Starz), Chike Okonkwo (Being Mary Jane, BET), Uzo Aduba (OITNB, Netflix), Yvoone Orji (Insecure, HBO), Dayo Okeniyi (Shades of Blue, NBC), Okieriete Onaodowan (The Get Down, Netflix)

BEST DJ

DJ Jimmy Jatt, DJ Neptune, DJ Humility, DJ TTB, DJ SPinall, DJ Prince, DJ Xclusive, DJ Consequence.

Africa disc jockey (Non Nigerian)

DJ Lebbie (SL), DJ Bossman (LIB), DJ Mensah (GH), DJ Joe Mfalme (KQ), DJ Slick Stuart & ROja (UG), DJ Vyrusky (GH).

Diaspora disc jockey

DJ Phenmster, DJ GQ Mike, DJ Tunez, DJ Afoo, DJ Dee Money, DJ EL G, DJ Jamster, DJ E-Cool

Entertainment executive

Don Jazzy (Mavin), Emperor Geezy (GWW), E-Money – Five Star, Adetright (Right Entertainment)

Idris Olorunmibe (The Temple Company), Paulo (Upfront & Personal)

Radio OAP

Gbemi (Beat FM), Tosin Buknor (Top Radio), Big Tak (Urban FM), N6 (Cool FM), Osan (Naija FM)

Yaw (Wazobia).

TV Presenter (lifestyle)

Seyitan (The Sauce), Ehiz (MTV), Bolanle Olukanmi (EL), Adams (Soundcity), Daala (Ovation), Nancy Isime (Hip TV).

Best Comedy Act (online)

Craze Clown, Emmanuella, Chief Obi, WOli Arole & Asiri, Foxy P, Wowo Boyz.

Best Photographer

Kelechi Amadi, TY Bello, Obi Somto, Submisola Olorunnisola, Tobbinator, Anuel Modebe.

Share This Post!